Industry Talks #E2: Darko Ranogajec

Posjetite nas na našim društvenim mrežama!

Dobrodošli na drugi IndustryTalks podcast!

Ovoga puta ugostili smo Darka Ranogajeca, izvršnog direktora OMCO grupe i predsjednika uprave OMCO Hrvatska. Pročitajte koje smo zanimljivosti saznali iz razgovora te poslušajte naš podcast!

Po završetku Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu 1989. godine, zaposlio se u poduzeću „Jedinstvo“ u rodnoj Krapini. Njegova želja za daljnjim profesionalnim razvojem dovela ga je u tadašnju tvrtku „Straža-alatnica“ d.d. u Humu na Sutli. Već u ranoj fazi karijere, sa 31 godinom, gospodin Ranogajec je postao direktor tog poduzeća. Zbog nepovoljnih uvjeta koji su došli s ratom i gospodarskom krizom, tvornica stakla (današnja Vetropack Straža) je smanjila svoje kapacitete, zbog čega su  u Straža-alatnici odlučili višak kapaciteta pokriti kroz izvoz i proširenje na europsko tržište.

Njihov kvalitetan rad i trud zamijetila je grupacija OMCO, najveći europski proizvođač alata za izradu staklene ambalaže sa sjedištem u Belgiji te  1997. godine Straža-alatnica postaje dio OMCO grupe. Ova akvizicija uvelike im je pomogla da steknu vanjska znanja i vještine te da započnu značajna kapitalna ulaganja. Straža-Alatnica 2007. godine mijenja naziv u OMCO Hrvatska.

OMCO Hrvatska bila je prva članica grupacije iz istočnoeuropske regije, pa time i poveznica s istočnoeuropskim tržištem do kojeg grupacija do tad nije imala pristup. U trenutku ulaska u grupaciju hrvatska tvornica je bila najmanja, dok je danas vodeća članica grupacije i čini više od 50% njezine ukupne proizvodnje, izvozi oko 98% svojih proizvoda na sve kontinente. Grupacija OMCO zapošljava preko 2200 ljudi, od kojih je 750 zaposleno u Humu na Sutli gdje se nalazi vodstvo grupe i svi vitalni odjeli grupacije.

Pogledajte galeriju slika iz pogona! 

Previous
Next

Tako dolazimo i do podatka da je svaka deseta boca u svijetu proizvedena iz njihovih kalupa, pa i boce za neke od najpopularnijih svjetskih pića, poput Coca-Cole, Heinekena, Jack Danielsa, ali i parfema Chanel No5.

U proteklih 5 godina u OMCO Hrvatska uloženo je 50 milijuna eura, a tvrtka se može pohvaliti i s visokom razinom digitalizacije, automatizacije te s 50 robotskih ćelija i čak 400-tinjak raznovrsnih CNC strojeva.

OMCO Hrvatska je najbolje opremljena tvornica za strojnu obradu metala s najmodernijom tehnologijom i opremom te je centar izvrsnosti, mjesto školovanja i podučavanja mladih ljudi. Gospodin Ranogajec ističe i praksu dugoročnog obrazovanja i ulaganja u vlastite ljudi, što je doprinijelo stabilnosti i lojalnosti radne snage tvrtke.

Danas je gospodin Ranogajec izvršni direktor cijele grupacije te predsjednik uprave OMCO Hrvatska.

Kako je uspio pokrenuti globalnu priču i od jedne mala alatnice s približno 100 radnika napravio jednu od vodećih svjetskih kompanija u proizvodnji alata za izradu staklene ambalaže saznajte u videu!

Kako vam se svidio ovaj razgovor? Pišite nam na našim društvenim mrežama!

SoundCloud

Sadržaj Podcasta

1:09 – Povijest osnivanja grupacije, koje kompanije čine OMCO grupu?

3:35 – Koja je vaša pozicija globalno? Uloga izvršnog direktora?

4:28 – Koliki je opseg tvrtke u Hrvatskoj?

6:25 – Značajke lokacije kompanije i njen početak?

9:32 – Koliko zapravo traje radni dan izvršnog direktora?

10:52 – Koliki je opseg cijele grupacije i koje su sve njene lokacije po svijetu?

11:45 – Kao izvršni direktor kako organizirate svoje vrijeme?

15:26 – Kakvi su bili Vaši poslovni početci i o čemu ste sanjali u mladosti?

23:40 – Kako danas razvijete svoje vještine i znanja?

26:29 – Koja je važnost studentske prakse danas?

28:00 – Uvijek se priča o poduzetništvu, koje je Vaše mišljenje o tome?

30:50 – Koji je vaš pristup tržištu? Što Vam je glavni fokus?

33:00 – Lean StartUp pristup i njegova primjena?

34:50 – Koji bi savjet dali mladima danas?

36:05 – Kako regrutirate svoje zaposlenike i na što obraćate pozornost?

40:22 – Produktivnost i automatizacija

46:25 – Kako zainteresirati mlade u RH da svoje karijere grade u proizvodnji?

50:50 – Po čemu se OMCO razlikuje od drugih kompanija?

52:40 – Završna poruka za mlade

YouTube Video

Spominjanja

Poduzeća

Vetropack Straža – https://www.vetropack.hr/hr/

Obrzovne ustanovne

Fakultet strojarstva i brodogradnje – https://www.fsb.unizg.hr/index.php?pocetna&lang=hr

Nadamo se da Vam se svidjelo, podijelite našu objavu na svojim društvenim mrežama!

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *